Inne

Naprawa płyty głównej laptopa – czy jest wykonalna

Dużo osób zapewne doświadczyło sytuacji, kiedy ich komputer z jakiegoś powodu przestał nagle działać. Powodów takiego stanu jest wiele, a jednym z częstszych jest uszkodzenie płyty głównej. Jeżeli ktoś widział, jak taka płyta wygląda, to zapewne uzna że jej naprawa jest niemożliwa i trzeba będzie szukać używanej albo zakupić nowy sprzęt. Faktycznie takie płyty wykonane są w nowoczesnych, zaawansowanych technologiach, przeważnie przy użyciu robotów. Połączeniowe ścieżki na nich mają taką grubość, że do ich zobaczenia będzie potrzebna dobra lupa, dlatego tradycyjną lutownicą niewiele się przy tym wskóra.

Dodatkową trudnością będzie to, że praktycznie wszystkie układy scalone są bezpośrednio przylutowane do laminatu ze ścieżkami. Dla producenta jest to znaczna oszczędność kosztów, lecz przy potrzebie naprawy utrudnia dość mocno sytuację. Jak pokazuje jednak praktyka, wiele firm radzi sobie bardzo dobrze z wieloma przypadkami, choć będzie to od nich wymagało dużych umiejętności i dysponowania specjalistycznym sprzętem. Jak już było wspominane, typowe lutownice ze względu na niewielką dokładność nie przydadzą się zupełnie, będą potrzebne dużo bardziej nowoczesne przyrządy. Możliwych awarii takich płyt jest całkiem sporo. Niejednokrotnie psują się układy graficzne, i tu należy się dobrze zastanowić nad opłacalnością. Koszt zakupu układu to nierzadko blisko tysiąc złotych, a do tego trzeba przecież jeszcze dołożyć robociznę.

Może się wtedy okazać, że za podobne pieniądze kupić można używanego, sprawnego laptopa, a dokładając niewiele sprzęt o dużo lepszych parametrach. Lecz dużo usterek będzie możliwych do naprawienia za kilkaset złotych, w większości przypadków ta kwota ustalana będzie indywidualnie. Przede wszystkim będzie ona uzależniona od diagnozy, a tę można wykonać dopiero po rozłożeniu laptopa, opierając się na przykład na sprawdzaniu napięć w charakterystycznych punktach. Z tego też powodu przy takiej naprawie przydają się bardzo schematy płyt, a te znaleźć można na stronach internetowych, podając w oknie wyszukiwarki hasło wsad bios dell.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz