ARTYKUŁ SPONSOROWANY Usługi

W jakim miejscu wykorzystuje się alkohol etylowy, co zdołasz z niego poczynić oraz co winieneś posiadać wiedzę?

Alkohol etylowy bądź też etanol to związek organiczny o wzorze chemicznym CH3CH2OH. Jest także znany jako alkohol zbożowy i jest łatwopalną, bezbarwną cieczą o silnym zapachu oraz smaku. Alkohol etylowy jest głównym elementem trunków wyskokowych, takich jak piwo, wino oraz trunki wysokoprocentowe, i musi być stosowany jako benzyna do napędów spalinowych. Etanol jest przetwarzany ze źródeł naturalnych, takich jak trzcina cukrowa oraz kukurydza, w drodze fermentacji lub też uwodnienia etylenu. Przebieg fermentacji modyfikuje glukozę w etanol przy przeznaczeniu drożdży w doglądanych temperaturach i poziomach pH.

Po wyprodukowaniu może być stosowany do rozmaitych produktów, w tym paliw, farmaceutyków, pestycydów, substancji zapachowych i konserwantów. Oprócz szerokiego zastosowania w celach rekreacyjnych, alkohol etylowy ma też dużo zastosowań w przemyśle. Jest powszechnie dopowiadany do benzyny w celu podwyższenia wielkości oktanowej, co pomaga obniżyć dziobanie napędu przy lepszych poziomach sprężania w motorach napędzanych kompozycjami benzynowymi zawierającymi etanol.

Etanol jest także w pewnych sytuacjach dodawany do oleju napędowego w zimnym klimacie, żeby zmniejszyć woskowanie spowodowane niskimi temperaturami. Oprócz wielu zastosowań w przemyśle oraz produktach rekreacyjnych, alkohol etylowy działa też jako środek antyseptyczny; ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe, to właśnie dzięki czemu jest przydatny w środkach sprzątających, takich jak alkohol do wycierania i specyfiki do dezynfekcji rąk. Oprócz tego etanol może działać jako rozpuszczalnik; jego mała temperatura wrzenia powoduje, że do perfekcji nadaje się do przenoszenia cząsteczek przez procesy destylacji podczas tworzenia przeróżnych rodzajów napojów alkoholowych, takich jak whisky czy gin.

Ogólnie rzecz biorąc, wszechstronny charakter alkoholu etylowego sprawił, że stał się on ważną częścią stworzonego przez nas codziennego życia; bez względu od tego, czy są spożywane w odpowiedzialny sposób w odmierzonych wielkościach w celach rekreacyjnych, czy znajdują się w produktach takich jak środki do dezynfekcji dłoni w intencjach higienicznych, wszyscy spotykamy się z tą drobinką regularnie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy!

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz