ARTYKUŁ SPONSOROWANY Zdrowie

Najważniejsze informacje w temacie bruksizmu

Najważniejsze informacje na temat bruksizmu opublikowane są na stronie online gabinetu psychologicznego Spokój w Głowie. Schorzenie to spotyka o wiele większą część populacji, czyli ważne jest to, żeby poznać powód bruksizmu i w głównej mierze mieć wiedzę, iż jest ona powiązana ze stresem. Bruksizm to zaburzenie czynnościowe, wyróżniające się zgrzytaniem albo zaciskaniem zębów w ciągu dnia albo zwykle w porze nocnej. Wywołuje to pocieranie pomiędzy zębami oraz w konsekwencji, ich zużywanie się.

Bruksizm wyjątkowo często pojawia się u dzieci, zmniejszając częstotliwość pojawiania się w okresie dojrzewania. Na stronie gabinetu opublikowane są dokładne symptomy bruksizmu, na równi u najmłodszych, jak i u dorosłych. Na tej podstawie można dochodzić do wniosku, czy zgrzytanie zębami faktycznie powiązane jest z bruksizmem. Pewne jest to, że kiedy de facto będzie dochodziło do częściej pojawiającego się aniżeli zwykle zgrzytania zębami, to czymś najważniejszym jest aby reagować od razu i bezzwłocznie wybrać się do stomatologa. Kiedy będzie to konieczne, można także wybrać się do psychologa.

Jest to wskazane szczególnie wówczas, kiedy chory zmaga się z mocną sytuacją wywołującą stres. Wiele osób dopiero w późniejszym czasie odczuwa konsekwencje zgrzytania zębami. Nie zawsze szybko ktoś jest zorientowany, że ma taki problem. Niestety bruksizm może doprowadzić do: ścierania się zębów, uszkodzeń szkliwa, kruszenia się zębów, odczuć bólowych w skroni, bądź sztywności mięśni twarzy. Chory który zmaga się z bruksizmem będzie mieć też większe kłopoty z zachowaniem dobrego snu w nocy, a więc może się u niego pojawić bezsenność.

Leczenie bruksizmu w głównym stopniu polega na hamowaniu negatywnych efektów. Poza leczeniem dentystycznym, polegającym na założeniu specjalnej szyny, wdrożone może zostać leczenie psychologiczne. W niektórych sytuacjach jest też aplikowana toksyna botulinowa na wybrany mięsień twarzy, co zmniejsza skutki napięcia żuchwy. Jeśli chory trafia do psychologa, to głównie wypracowane będą sposoby, które umożliwiają lepsze radzenie sobie ze stresem.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz