Współczesny przemysł nie mógłby sobie poradzić bez najróżniejszych tworzyw sztucznych. Ich zastosowanie jest bardzo zróżnicowane, na przykład jako opakowania, przedmioty użytkowe czy też części maszyn i urządzeń. W niejednym przypadku plastiki z dużym powodzeniem zastąpić mogą stal czy aluminium, przy zagwarantowaniu niezbędnych parametrów wytrzymałościowych. Równocześnie posiadają mniejszą wagę, łatwiej się je wytwarza, i korzystnie wypadają jeśli chodzi o ceny.
Dużo znaczenia będzie jednak miało to, jak taka obróbka tworzyw sztucznych będzie zrobiona, a na to jest wiele różnych technik. Jedną z częściej wykorzystywanych jest formowanie wtryskowe. W niej plastikowe elementy wykonywane są w taki sposób, że ciekłe tworzywo jest wstrzykiwane do odpowiednio przygotowanej formy, w jakiej wszystko twardnieje. Na gorąco jest też wykonywane termoformowanie, jakie wykorzystać można do bardziej skomplikowanych wzorów i kształtów. Niektóre z tworzyw można giąć również na zimno, co jest stosunkowo łatwe, a równocześnie dość efektywne.
W wielu przypadkach takie metody mogą nie wystarczyć, i wtedy przydać się może obróbka skrawaniem tworzyw sztucznych. Jeszcze do niedawna przede wszystkim była ona wykonywana ręcznie za pomocą typowych urządzeń, typu szlifierki, frezarki czy tokarki. Przy niewielkich seriach dobrze się ona sprawdzała, choć trzeba było się dość mocno starać dla zachowania odpowiedniej powtarzalności. Tę znacznie łatwiej da się otrzymać na nowoczesnych obrabiarkach CNC, które obecnie się cieszą rosnącą popularnością.
Gwarantuje ona wysoką precyzję i dużą szybkość, dlatego też sprawdza się dobrze w przypadku produkcji masowej. Dodatkowym plusem jest możliwość wykonywania przedmiotów o dużym stopniu skomplikowania, przykładowo zębatek czy części różnych maszyn. Stosunkowo nową, a równocześnie efektywną metodą jest przycinanie za pomocą laserów. Ze względu na sporą ilość wytwarzanego ciepła niezbędne będzie zadbanie o zapewnienie chłodzenia powierzchni.
+Tekst Sponsorowany+