ARTYKUŁ SPONSOROWANY Motoryzacja, Transport

Transport lądowy osób drzewiej i dzisiaj – wyjazdy za granicę busami

Pragnienie transportowania się akompaniuje człowiekowi już od zawsze. Wieki temu wolno było liczyć tyko na własne nogi. Nic zatem wątpliwego, że przewóz od jednego miejsca do drugiego zajmował nawet kilka miesięcy. Następnie do przemieszczania wykorzystywano zwierzęta pociągowe. Taka podróż była mniej denerwująca, jednak ciągle zajmowała sporo czasu. Zwierzęta albowiem, tak samo jak ludzie potrzebowały odpoczynku, co znacznie wydłużało podróż.

Mocnym przełomem była kolej. To dzięki niej podróż była wiele wygodniejsza. Podróżny nie musiał niepokoić się warunkami pogody. Nic mu już nie kapało na głowę. Mimo to pierwsze parowozy nie należały do zbyt prędkich, wobec tego nie trudno się domyślić, że przewóz osób w ten sposób bez ustanku zajmował dużo czasu. Mimo tego, iż kolej bezustannie się rozwijała, to ludność żyjąca w XIX wieku oraz w połowie XX wieku nieprzerwanie jeździła końmi. Pociągiem jeździło się na dłuższe trasy, szczególnie za granicę. Tymczasem trasę kilku czy też kilkudziesięciu kilometrów pokonywano wierzchowcami.

Globtroter siedział sobie w karecie bądź wolancie i zmierzał do celu. Prawdziwym przełomem był okres międzywojenny, w którym miał miejsce intensywny rozwój techniki. To w owym czasie właśnie zaczęły pojawiać się pierwsze automobile, a po miejskich ulicach jeździły pierwsze tramwaje. Wtenczas poruszanie się na bliskie dystanse o wiele się upowszechniło. Już tylko sprawą czasu było, żeby transport osób stał się coraz szybszy oraz coraz bardziej komfortowy.

Za tramwajami przyszły również autokary. W pierwszej chwili woziły one ludzi na krótkie odcinki. Na dłuższe trasy wybierano kolej, jaka również się polepszała. Ciuchcie zastąpiono pociągami spalinowymi lub elektrycznymi. Im bliżej końca XX wieku, tym autokary były coraz lepsze oraz coraz szybsze. Komunikacja automobilowa do tego stopnia się rozwinęła, iż w 1945 roku powstał transport publiczny nazywany popularnie PKSem. Skrót ten tłumaczy się jako Państwowa Komunikacja Samochodowa. Przedsiębiorstwo w pełni należało do skarbu kraju. Zajmował się nie tylko przewozem osób, lecz oraz transportem rzeczy za pomocą aut ciężarowych.

W PKSie nieprzerwanie były jakieś podziały. Od lat dziewięćdziesiątych zaczęto proces prywatyzacji oraz tworzyły się różne spółki. W ostatnich latach, gdzie w gospodarce króluje rywalizacja, powstały prywatne przedsiębiorstwa komunikacyjne oferujące w swych usługach https://ar-speed.pl/. Wyjazd prywatnymi liniami ma mnóstwo atutów. Przede wszystkim jest taniej. Prywaciarze mają o dużo mniej skomplikowaną administrację, więc nie pragną zatrudniać tyle osób, co kolej bądź też PKS. Właśnie dlatego stać ich, by zaproponować niższe opłaty, co jest wybitnie istotne dla podróżnych.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz