Budownictwo, Przemysł

Jakie zalety mają bentonitowe maty

Odpowiednie zabezpieczenie budynków czy obiektów przemysłowych przed działaniem wilgoci na duże znaczenie dla ich ogólne żywotności. Stosowane są w tym celu różne metody, jedne mniej a inne bardziej skuteczne. W ostatnich latach rosnącym zainteresowaniem zaczęły się cieszyć maty bentonitowe, które jak pokazuje praktyka świetnie się sprawdzają do takich zabezpieczeń. Takie maty wytwarza się przeważnie z trzech warstw. Dwie z nich to specjalna geotkanina o obniżonej przepuszczalności, a między nimi jest umieszczana warstwa bentonitu. Sam bentonit to bardzo specyficzny materiał, jaki po kontakcie z wodą pęcznieje, zwiększając przez to objętość i jednocześnie uszczelniając powierzchnię.

Tego typu warstwa nie jest przepuszczalna dla wody, dzięki czemu cała konstrukcja posiada odpowiednią ochronę. Przy produkowaniu tego typu mat między innymi się stosuje technologię igłowania, która daje dobre zespolenie i zapobiega przy tym zmianie miejsca przez bentonit. Geotkaniny również posiadają wysokie wytrzymałościowe parametry, dzięki czemu przy normalnym użytkowaniu nie powinny ulegać mechanicznym uszkodzeniom. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, to niektórzy producenci stosują dodatkowe powłoki polimerowe, posiadające zwiększoną wytrzymałość mechaniczną. Dużym plusem tego typu jest różnorodność zastosowania. Świetnie się one sprawdzają do izolowania podziemnych części budynków, takich jak na przykład tunele, piwnice czy garaże. Często także się je stosuje w formie uszczelnień do stawów, zbiorników wodnych czy wałów przeciwpowodziowych.

Można je stosować w wielu różnych warunkach, nawet przy silnych mrozach czy deszczu. Ważne jest tylko to, żeby sam proces kładzenia wykonany został we właściwy sposób, producenci podają tu szczegółowe instrukcje, jak ma to być realizowane. Osoby bardziej interesujące się tym tematem w podać w wyszukiwarce hasło construction waterproofing i zaznajomić się z otrzymanymi wynikami.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz