Edukacja, Rozrywka

Jak efektywnie i skutecznie się uczyć na sprawdzian

Szkoła podstawowa czy średnia to okres intensywnej nauki. Z reguły szkolnych przedmiotów jest nawet kilkanaście, a przy każdym z nich będzie się trzeba w jakiejś formie wykazać swoją wiedzą. Nauczyciele dysponują na to kilkoma sposobami, jakie wykorzystują w rożnych konfiguracjach. Często uczniowie odpytywani są po prostu przy tablicy, i muszą wtedy odpowiadać na zadawane pytania. Popularnością także się cieszą różnego rodzaju domowe zadania oraz oczywiście wszelkie sprawdziany i kartkówki.

Z kolei one mają pisemną formę, i w zależności od ilości materiału i ilości zadań mogą trwać od kilkunastu minut do nawet dwóch czy trzech lekcyjnych godzin. Jest ogólnie przyjęte, że kartkówki obejmują jakiś ostatni zakres bieżącego materiału, i mogą być niezapowiedziane. Za to sprawdziany to znacznie większa ilość wiedzy do zaprezentowania, lecz również i dużo więcej czasu na to, żeby się przygotować. Je z reguły zapowiada się z wyprzedzeniem kilku tygodni, tak żeby faktycznie była możliwość porządnego opanowania całości materiału. Lecz dla wielu uczniów taka nauka będzie sporym wyzwaniem, tak samo jak później towarzyszący samemu pisaniu stres. Żeby się dobrze do tego przygotować, to należy na parę ważnych kwestii zwrócić swoją uwagę.

W pierwszej kolejności ważna jest systematyczność i regularność. Dzięki temu nie będzie trzeba wszystkiego uczyć się od nowa w ciągu krótkiego czasu, a wystarczy przypomnieć sobie i utrwalić wiadomości. Ważne też będzie wykonywanie notatek na lekcjach, one również są bardzo pomocne i przydatne. Sporo osób zaleca, żeby wcześniej zaplanować sobie wszystko, ustalając co będzie dokładnie do uczenia się, i w jakiej kolejności to zostanie zrobione. Obowiązkowo należy odpowiednio przygotować miejsce na naukę, tak aby było ono wygodne i przyjemne. Uczyć się oczywiście można w każdym miejscu, ale we własnym pokoju będzie to najbardziej efektywne. Nie można zapominać o odpowiednim odpoczynku i przerwach, wtedy umysł dostanie możliwość zregenerowania się i utrwalenia zdobytej wiedzy.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz